Jílová

Popis města Jílová v roce 544 po Velké Vodě

Městečko založené na úpatí hory Zubatky roku 542 Marcusem Garlondem a jeho družinou poblíž vesnice Březnice a řeky Vlčavy. Severovýchodně nad Jílovou, kde stály zbytky tvrze Hrochův Hrádek, které byly místní památkou a při vzniku města prošly opravou a přístavbou dalšího patra.

Jílová leží na území knížectví Grešlova, jehož nemalou část má pronajatu Garlondova rodina z Munrachu. Většinu území zaujímají farmy a sady, městské stavby jsou shluknuty kolem kulturního centra, co nejblíže křižovatce obchodních cest.

Město se rozkládá na nezvykle velikém prostranství, které čítá 10 lánů. Každý lán má přitom ve správě jen pár osob, v obydlí na rozcestích bydlí v průměru 2 rodiny, druhá stavba bývá stodola a stáj na potřebný dobytek. Farmy jsou smíšené, pastviny, pole a sady, stromky jsou mladičké, ještě pár let neponesou žádné plody. Ovocnými keříky je osázen jeden jediný lán a obestavěn ploty a přístřešky pro pěstování a sběr těchto plodin.

Po celém kraji jsou rozesety studny, někde již stojí, jinde je díra do země. Zásoby vody jsou zásadní pro zdejší kraj a bez nich by se těžko pěstovalo jiných plodin než odolných stromů.

Centrum města

Centrum města není v porovnáním s celkovým počtem obyvatel velké, na náměstí z udusané zeminy na první pohled zaujme nezvykle velký dvoupatrový hostinec U smutného pána, s hospodou a stájemi. Přesto je zde místo i pro druhou hospodu Čarovná dáma, která není od hostince daleko a je viditelně méně noblesní stavbou.

Nepřehlédnutelné je neočekávaně veliké sanatorium Mut, sestávající se z několika přilehlých staveb. Přitom se kolem motá jen pár mladých dívek, napočítal bys tak tři až čtyři, které příliš často neberou pestrobarevný kněžský šat, spíše chodí prostě a prakticky oděny. Stavba má kamenné základy, jinak je jen narychlo oplácaná hlínou. Přesto vdechuje místu vnitřní klid a přívětivost, obzvláště v době, kdy se zvonivý zpěv dívek snese náměstím a zastaví na notnou chvíli práci všech kolem.

Vedle hospody, na dvoupatrovém domě s mnoha okny je v patře k zahlédnutí na štítu nápis Škola střehu při dobrotivé paní Baleye. A na stavbě načrtnuta na jedné straně velká postava v jakési taneční póze, s vybarvenými tanečními botkami. Asi tu bude ještě mnoho práce. Erb je naopak dávno hotov, připomíná velkou zdobenou minci s dirkou uvnitř.

Na druhé straně náměstí, naproti škole střehu, stojí pár menších domků s obchůdky, které zdaleka nejsou všechny obsazeny. Další domky pro nájem jsou postaveny kolem severozápadní cesty z náměstí.

Uprostřed náměstí se vyjímá dřevěná střecha, která slouží jako tržnice. Východně, stranou od ní je jednodušší krytý prostor pro umístění povozu a kláda k přivázíní koňů.

Samotná stavba chrámu Rä se rýsuje pomaleji, jelikož si dali stavitelé záležet a již je hotový sklep a půlpatro, které jsou kamenné, dřevostavba horních pater byla odložena a pan stavitel Švejcha se rozhodl stavbu dokončit taktéž v kameni.

Naplánované je také venkovní divadlo ve velkolepém uměleckém stylu, prozatím jeho místo vyznačuje jen oplocený pozemek mezi chrámem Rä a hostincem U smutného pána. Divadlo pod otevřeným nebem má zvláštní kouzlo – v plenéru[1] umění dýchá jiným životem.

Jako strážnice se prozatím využívá jeden z domků naproti hospodě jako srotiště obránců a jak plyne čas ukazuje se, že strážnicí zůstane i v příštím roce. Bezpečnost v Jílové prozatím nevykazuje výkyvy ani není příliš nízká. Přednost mají pole a stavby.

Ostatní:

Město má vlastní skupinu bojovníků, kteří během dne projíždějí krajem a dohlížejí na bezpečnost. Jedna vojenská jednotka jezdí pravidelně z blízké tvrze Hrochův Hrádek na výpomoc.

Velkou pozornost věnují obyvatelé cestám, nejen v centru na náměstí, ale i kolem města, obzvláště té na sever.

Na náměstí postavili místní dřevěný rozcestník:

Jílová – Březnice 2 km

Jílová – Hrochův Hrádek 3 km

Jílová – Grešlův Mlýn 21 km

Jílová – Strážiště 33 km

Jílová – Plané Loučky KEMP 53 km

Jílová – Tvrz Malý zvon 59 km

Jílová – KEMP U Prokletého dolu 75 km

Jílová – Rozkvět

Jílová – Munrach

Jílová – Větrov

 

Chrám Rä v Jílové

Chrám Mut v Jílové

Sanatorium Mut

Škola střehu při dobrotivé paní Baleye

 

Obchodníci

Odvary U Jícka (alchymista)

Jen co se někdo cizí začne motat u tržiště, už ho má Jícek v hledáčku a i jeho doprovod z bezpečné skrýše pozoruje. Tu se skryje za obchodnický povoz, onde jakoby jen tak kouká nezúčastněně do studny. Čeká však na svou  příležitost a pokud sledá, že by takový nově příchozí mohl potřebovat jeho léčivé lektvary nebo nějakou tinkturu, přiběhne se ochotně představit a něco málo z jeho torny nabídnout.

Jícek je desetiletý klučina, rozcuchaný a špinavý. Jeho kratší zrzavé vlasy mu kolem hlavy rošťácky povlávají. Má dobrotivé srdce, nesobecké a skromné. Je otevřený všemu novému, hlavně co se učení týká. Má velký zájem o vaření vín a lihovin.

Zato je to horká hlava, možná právě proto, že je velmi citlivý a žárlivý. Často se cítí ublíženě, rozčílí se a pak bezrozmyslu končí se všemi nabídkami, kamarádstvími a jakýmkoliv kontaktem. To ovšem není na dlouho, jakmile se mu nálada spraví, na všechny tyto konce zapomene a je rozčarovaný z odtažitého chování dospělých.

Nosí tmavě zelené kalhoty s kšandami a světle šedou rozevlátou košili. Přes hruď má lajdácky přehozenou torničku s pár věcmi.Vlastní list pergamenu, pinzetu, kožený pytlík s pár měďáky a stříbrňákem. V Březnici u své kamarádky Cintoríny má uschovanou malou dřevěnou truhličku s drahými kameny (hematit 4ks v hodnotě 418zl a lapis 4ks za 288zl).

Z dobrotivého srdce mu dívky ze sanatoria Mut vyhradily místečko na spaní a uchování jeho věcí. Nosívá s sebou jen tři nahodile vybrané léčivé lektvary a pár obvazů.

Jícek se techniku bylinkaření a výrobu lektvarů učil u Cintoríny, která se trochu bylinkami a vařením z nich zaobírá. Zbytek si přečetl v knize, kterou našel při svých výpravách po okolí. Zalíbily se mu obrázky aparatur a rozhodl se, že se naučí číst a zjistí, co je v ní ukryto za tajemství. Jeho lektvary jsou proto jedinečné a sám je ještě bez knihy neumí přesně vyrobit.


Předměty k prodeji:

Destilační aparatura 3ks

Rovnoramenná váha 5ks

Kotlík

Lahvička 2ks

Trychtýř 9 ks

Klíh 3ks

Kadidlo 7ks

Sklenice 0,5l 6ks

Hmoždíř a tlouk 1ks

Parfém 6ks

Dýmka tabáková 5ks

Dýmka dlouhá špalíčková 8ks

Ampulka 9ks

Pinzeta 7 ks

Lahvička hliněná 4ks

Lahvička skleněná 9 ks

Lahvička kovová 2ks

 

 

 

Byliny:

Blázníček 6x

Bezhorečník 10 ks

Česnek 8ks

Proskurník protizánět 1x

Šalvěj Salvia 1ks

Prha tinktura na rány 9ks

Bříčka (bolesti  žaludek) 7ks

 

Lektvary:

Bříčkový lektvar – proti nevolnosti

Prhová mast – Mazání na poranění kůže, sečné rány

Proskutníkový lektvar – Proti zánětům (oči, rány…)

Salvino hojivé pohlazení – Antibiotikum

Lektvar Bezhorečníku – Proti horečkám

Tinktura Bláznova dýka – nervové paralytikum na zbraně (1 použití)

Blázničkova třešeň (plody) – nervové paralytikum (10ks/os smrt)

 

 

Čtyři hnáty (obchod se zvířaty)

Severní cestou za zahradami Sanatoria Mut zaujme snad každého návštěvníka stavení s vývěsním štítem Čtyři hnáty. Domek není velký, ani nijak zdobený, s několika menšími přístavky. Obehnaný je vyšším kůlovým plotem doplněným drobnějšími prkny přibitými velmi blízko u sebe. Hosty přivítají u vrat tři uštěkaní psi, kteří rozeštěkají další zdejší hafany. Na dvorku u stavení se houpavou chůzí prochází pár malých prasátek, několik slepic s kuřaty a holubů. Ve východním ohradníku se pasou koně, poníci, osli. V severním ohradníku jsou zástupci různého domácího dobytku.

Agáta, žena středního věku (42), chodí otrhaná, jak ke slepicím, tak do krámu. Má dlouhé šedivé vlasy, které nosí stažené širším pásem látky. Nosí vysoké černé boty, hnědou dlouhou sukni a zelený kabátec. Je obecně podlézavá, za to neurvalá a nepřátelská. Tvrdá, ale čestná. Nebojí se nebezpečí a výzev a je to žena cílevědomá. Má zájem o zvířata a přírodu. Ve zdejší komunitě patří k odpůrcům kácení a ochráncům lesů. Osobní věci v malé torně: ředkev, klubíčko barevná příze, šipky do kuše (8 ks), malý váček s 3 meď a 2 stř. V domku ve skryté kapse v sukni ve skříni ukrytý přívěšek s drahými kameny  (černá hvězda safír 2ks po 374 zl)

Agáta bývala ve svém mládí hraničářka a milovnice přirody, která zažila nejedno dobrodružství. Když už nezvládla dlouhé výlety, odešla do Munrachu a snažila se vést osvětu v chudé čtvrti. Myslela si, že tak dětem nabízí lepší život a bohatší zítřky. V roce 542 přišla s lůzou sem do Jílové.

 


Předmětyk prodeji:

Zvon kravský 3ks

Klícka na ptáky 8ks

Sedlo 2ks

Oves pro koně 6ks

Postroj na koně 7x

Ohlávka a otěže na koně 9x

Ustájení (za den) 6 míst

 

Zvířata:

Kuře 4x

Kráva na maso 7ks

Kráva dojnice 7ks

Pes hlídací 3ks

Pes lovecký 4ks

Osel 5ks

Koza 3ks

Jestřáb malý 1 ks

Kůň tažný 9ks

Kůň jezdecký 5 ks

Vůl 6ks

Prase 5ks

Holub 4ks

Prasátko 6ks

Pony 2ks

Ovce 8ks

Pěnkava 8ks

Kované hroty (obchod s luky a šípy)

Vydáte-li se z centra Jílové severozápadní cestou, dojdete k tomuto malému obchodu. Obchod s luky značí v řadě domků vývěsní štít s vypáleným lukem a šípem. Nápaditost chybí i uvnitř, v místnosti jsou zavěšeny na zdech luky a kuše, oboje ve dvou typech provedení. V bedně na zemi jsou poskládány nějaké toulce, jednoduché a prakticky velké. Naproti dveřím je postavený pracovní stůl s rozpracovanými výrobky a dvěmi kulatými štokrlaty.

Bram (23), holohlavý, s knírem a vousy. Je fanatickým milovníkem lovu, osamělý a tajnůstkářský. V hovoru rád laškuje, je veselé povahy. Dokáže neuveřitelně odpouštět. Morálně zkažený. Nosí černé boty, tmavě zelené prošívané kalhoty na kšandách a obyčejnou košili. Má u sebe brambory a svíčku.

Předměty k prodeji:

Šíp 94ks

Luk skládaný krátký 8ks

Luk dlouhý 8ks

Kuše těžká 4 ks

Kuše lehká 6ks

Šipka do kuše 48ks

Toulec velký (24 šípů) 4ks

Hospoda Čarovná dáma

sklep není, využívá se místo toho horní patro

Hostinský Popek je starší pán, ktrý si zakládá na upraveném vzhledu. Nosí dlouhé vlasy, hustý dlouhý knír a vousy. Je to požitkář, který jako většina hostinských umí být pěkně arogantní. Je hrdý na svou práci a velmi cílevědomý.  Také pedant, hlavně na sebe. Má velký zájem o historii, proto píše i zdejší kroniku. Nosí černé sandály, tmavé dlouhé kalhoty, zelenkavou tuniku. U sebe á: list hledaného zločince, zlatý prsten, malý nůž, dýku.


Nápoje:

Pivo (tuplák)

Rum (panák)

Víno (1dcl)

Kvašený mošt (1dcl)

Kyslé mléko

 

Podávané pokrmy:

Chléb žemlový bochník 7ks

Chléb prosný bochník 5 ks

Sýr tvrdý trojúhelníkový výřez 12ks

Vejce míchaná 4porce

Prosná kaše 10 porcí

Šlejšky se zelím 20 porcí

Slepice s jáhlovou kaší a jablky 5porcí

 

Ostatní jídlo:

Cibule 2ks

Kedluben 5ks

Jablka 7kg

Zelí 2kg

Mrkev 3kg

Mouka (5kg pytlík) 1ks

Ryba solená (malý sud) 4ks

 


(2 patra ubytování – 6x dvojlůžko, 2x šestilůžko + 1 lepší apartma s balkonkem)

Hostinec U smutného pána

Nápoje:

Medovina

Mošt ovocný (1dcl)

Pivo lepší (tuplák)

Víno lepší (1 dcl)

Mléko čerstvé (1dcl)

 

Podávané pokrmy:

Zeleninový vývar s noky

Zelňačka

Bramborové placky s bůčkem

Chléb žitný krájený

Poutnický kapoun na víně, s nádivkou 4ks

Vepřová pečeně s ovesnými noky 2ks

Ryba pečená s bylinkovým knedlíkem 6ks

Kuře pečené s bramborem 12ks

 

 

[1] plenér = vystavování soch a uměleckých předmětů pod širým nebem